Ako aj ty, aj ja som niekde začal. Niekto začal s mobilom v ruke, niekto s prvým kompaktom, ktorý mal doma, iný zase s filmom. A to je presne aj ten môj prípad. Začal som filmom. V dobe, kedy už všetci, ktorí sa chceli hrať s fotoaparátmi, mali zrkadlovky, ktoré im fotenie uľahčovali. Netvrdím, že im to v ich fotografickej kariére pomohlo, ba práve naopak, nadmiera prostriedkov ničila ich chuť a pomyselný beh za poznaním, či získavaním viac skúseností. Prečo?
Kedysi bolo aj mojím snom, vlastniť a fotiť. Digitálna zrkadlovka, ideálne lacná. Potom som ale začal uvažovať, na čo by mi vlastne bola, ak by som s ňou nevedel pracovať. Čo som teda urobil?
Kúpil som si svoj prvý fotoaparát. Nie digitálny, filmový. Nie elektronický, ale manuálny. Bol to Zenit E s objektívom Helios 55/2. Výhodou tohoto fotoaparátu bol vstavaný expozimeter ( ak nevieš čo to je, neboj, dostaneme sa k tomu ) a vlastne aj veľmi dobre vymyslená jeho konštrukcia, ktorá viedla k vyfoteniu prvej filmovej rolky v mojom živote.
Upozorňujem, že táto sranda má svoju nevýhodu, ktorou je cena, ale úprimne povedané, je to skôr výhodou. Cena filmu a vyvolania vás donúti uvažovať nad tým, čo a ako odfotiť.ý film.
Dôležité je mať svoj fotoaparát. Na začiatok, odporúčam vybrať si napríklad Zenit E, Zenit 11, Praktica MTL 5, Fed 3 – 5, alebo čokoľvek, čo má pevný svetlejší objektív a povedzme, že môže rozprávať viac príbehov, ako my sami. Odporúčam trošku pogúgliť a na každý jeden model, ktorý som spomenul vyššie sa Vám isto podarí nájsť návod. Všetky majú tak nejak podobné ovládanie. Teda na hornej strane tela sa mení rýchlosť uzávierky, rovnako ako sa aj naťahuje film a konečne – aj tlačidlo spúšte – aj fotí. Na objektíve sa prstencom ovláda clona – väčšinou ide o prvý prstenec vpredu – nie vždy je to ale pravidlom – preto odporúčam dôkladne prečítať návod.
Ďalej je potrebné mať expozimeter. Načo? A čo to vlastne je?
Expozimeter je zariadenie, ktoré na základe namierenia na oblasť, ktorú chceme fotografovať nameria množstvo svetla, ktoré scéna obsahuje ( resp. odráža ). Zároveň na ňom nachádzame aj mierku – teda akúsi stupnicu, ktorá nám veľmi presne povie, aké parametre treba na našom fotoaparáte nastaviť – to je tá clona a rýchlosť uzávierky.
Aktuálne ho však celkom dobre môže nahradiť aplikácia v smartphone. Pre iOS je to napríklad aplikácia Lux, pre Android appka Light Meter. Tie pomôžu pri meraní svetla. Tomu budeme venovať samostantný článok.
A v neposlednom rade, film.
Naozaj, na prvé fotky je Vám zbytočný film ako napríklad Velvia, či Portra. Preto zvoľte ten najlacnejší Fujicolor C200, Väčšinou ho dostanete v akomkoľvek Labe ( obchode s fotopotrebami ) alebo aj v niektorých drogériách, prípadne v obchodoch s technikou.
Ako správne manipulovať s filmom si povieme v ďalšom článku.