Clona je súbor planžiet vnútri objektívu regulujúci množstvo svetla ( resp. jeho rozptyl ) smerujúci cez šošovkovú sústavu v objektíve až na film ( teda – keď sa otvorí uzávierka ).
Na fotografiách môžeme vidieť čo vlastne ovláda clona. Odborne tomu hovoríme hĺbka ostrosti – teda ako hlboko v pohľade je fotografovaný objekt ostrý. Pre väčšinu fotoaparátov sa používa objektív s ohniskom 50mm, teda najbežnejšie používaný pevný (nezoomovateľný) objektív, ktorý má otvorenú clonu na úrovni f/1.8 – 2 – teda prepustí veľmi veľa svetla.
Avšak – s otvorenou clonou sa zmenšuje hĺbka ostrosti – viac na fotografiách.
Na fotografiách nájdete aj údaj akú clonu som použil, a taktiež, aká bola rýchlosť uzávierky. Určite stojí za povšimnutie fakt, že fotografie sú rovnako svetlé, a teda expozícia ( alebo inak svetlosť fotografie ) sa nemenila. Bolo to urobené schválne aby som demonštroval ako veľmi sa mení množstvo svetla, ktoré dostaneme na film.
Pri nízkych clonách f/1.8 – 2 boli rýchlosti uzávierky najkratšie a so zvyšujúcim sa clonovým číslom sa rýchlosť uzávierky spomaľovala. Prečo? Preto, aby sme dostali na film vždy rovnaké množstvo svetla. Jednoduché – keď jedno znížim druhé musím zvýšiť.
Zvýšim clonu – uzávierka bude dlhšia. Znížim clonu – uzávierku skrátime.
Dôležité si je uvedomiť, že clona môže slúžiť ako umelecký nástroj, nie len ako nástroj na reguláciu svetla. Rovnako ako uzávierka – jej správne využitie môže zmeniť, či už pozitívne, alebo negatívne umeleckú hodnotu samotnej fotografie.
Naučme sa ju teda využívať správne a nie len fotografie, ale aj ich hodnota bude o úroveň vyššie.