Ale ako vlastne správne exponovať? Aká svetlá má byť fotka? Už pri meraní expozície treba myslieť na to, že to nie je digitál a v postprodukcií to nepôjde tak jednoducho opraviť. Práve preto som si pripravil aj príklady toho ako to vyzerá keď meriame svetlo správne a aký to má dôsledok na samotnú fotku.
V nasledujúcich fotkách uvidíte červený obdĺžnik, ktorý značí, kde sme merali expozíciu. Je dobré zvoliť bod, ktorý nie je ani prílišne svetlý, ale ani príliš tmavý. Tak dosiahneme ideálnu kompozíciu.
Na ľavej fotografii sme merali expozíciu na trávu ( ktorá je tmavá ), teda expozimeter nám dal ideálnu expozíciu na túto tmavú trávu.
Stredná fotografia je ideálna z pohľadu expozície. Merali sme stred fotografie, ktorej detaily sú najdôležitejšie pre fotografiu ako takú. Expozimeter vyhodnotil ideálnu expozíciu pre túto časť fotografie a ako môžeme vidieť – aj nebo, aj tráva sú exponované ideálne.
Na pravej fotografii vidíme meranú expozíciu na oblohu. Tá je najbledšia – teda expozimeter sa snaží stmaviť jej jas na ideálnu hodnotu – čo však znamená, že všetko ostatné ostane príliš tmavé.
Ak nám však ide o realistickosť, skúsime si namerať expozíciu na nebo a na stred fotografie a zvolíme hodnotu medzi. Teda dostaneme ideálne exponovanú fotografiu. Veľmi podobný príklad môžeme vidieť nižšie.
Vľavo sme merali na tieň – teda na tmavú časť fotoaparátu – objektív, ktorý je tmavý. Všetko ostatné teda bude preexponované, avšak detaily v tieňoch budú krásne čitateľné.
Vpravo sme exponovali na najsvetlejšiu časť fotografie, teda všetky potrebné detaily budú príliš tmavé.
V strede môžeme vidieť ideálne exponovanú fotografiu – expozícia bola meraná na rozhraní svetlej a čitateľnej tmavej časti fotoaparátu. Detaily sú realisticky exponované.
Aby sme vyriešili takýto problém, napríklad pri fotení portrétu, odporúčam používať odrazovú dosku. Je pomerne lacná – priemer 80cm je dostupný v cenách cca.. do 20€. Na čo slúži si môžeme ukázať v niektorom z ďalších článkov. V skratke – svetlo, ktoré funguje ako protisvetlo odrazíme na fotený objekt. Teda zosvetlíme ho a môžeme využiť tento zdroj svetla namiesto blesku či iného zdroja svetla.
Ešte si pripomenieme ako expozícia funguje – čím dlhší je expozičný čas – tým viac svetla vojde na film. Čím kratší je expozičný čas – tým menej svetla vojde na film.
V ďalšom článku si vysvetlíme ako funguje clona.