Existuje mnoho druhov filmov – pozitívne, negatívne, čiernobiele, farebné, zvitkový alebo konečne – kinofilm.
Kinofilm, alebo 35mm film je film, obyčajne negatívny ( prečo sa tak volá, si vysvetlíme neskôr ), ktorý je najčastejšie používaný, kvôli jeho cene, jedného z najlacnejšieho procesu pri vyvolávaní a azda najpraktickejšiemu použitiu. Obvykle je dodávaný v kovových kanistroch, pretože obal vytvára svetlonepriepustnú vrstvu, ktorá film chráni pred znehodnotením.
Jeden z najlacnejších a celkom obstojných vzhľadom na pomer kvalita / cena, je už v predošlej časti spomenutý farebný negatívny film Fujicolor C200. Po vyvolaní dostávame filmový pás, ktorý obsahuje negatívy, teda farebne invertované fotografie.
Čo sa týka čiernobieleho negatívneho filmu volil by som buď kinofilm od spoločnosti Foma, kde máme k dispozícii ISO od 100 až po 400 zo základnej rady, prípadne čiernobiely negatívny film od výrobcu Ilford a konkrétne XP2 Super 400, pretože tento film používa na vyvolávanie proces C41, ktorý je zhodný s tým, ktorý používame pri farebných filmoch a teda za vyvolanie neplatíme viac než u nich.
Film je potrebné uchovávať v chlade, aby si zachoval svoje vlastnosti. Ak nemáte profesionálnu chladničku na filmový materiál, medzi bujónom sa isto nájde vhodné miesto pre pár balení filmu.
Na každom balení nájdeme aj dátum spotreby – je doporučené ho dodržať, avšak ak ho aj trošku prekročíme, nič sa nedeje. Fotky budú viac kontrastné, budú mať iný farebný nádych. Dôležité je, aby film bol uchovávaný v chlade.
Ako správne natiahnuť film do fotoaparátu sa líši od konkrétneho modelu fotoaparátu, preto je potrebné sa na to pozrieť v návodoch či videách, ktoré určite nájdete. Väčšinou, ale ide o pomerne jednoduchý princíp.
Kanister s filmom umiestňujeme do ľavej strany po otvorení krytu fotoaparátu, trčiacu časť filmového pásu vytiahneme tak, aby dočiahla na pravú stranu, kde koniec filmu buď prestrčíme, alebo zasunieme do tzv. dočasnej špuľky. Keď máme istotu, že je film zachytený v dočasnej špuľke, overíme si to natiahnutím filmu. Ak sa film zachytil, a odvíja sa z kanistru, zavrieme kryt, stlačíme spúšť.
Odporúčam po uzavrení krytu urobiť 2 – 3 fotky, aby sa osvetlená časť filmu presunula mimo a naše fotky mohli byť korektne exponované.
Dôležité upozornenie:
Ak je film vložený a urobili sme niekoľko fotiek, zadný kryt neotvárame. Film by sa po pobyte na svetle znehodnotil. Je totiž svetlocitlivý z oboch strán. Pre Vašu informáciu, ak ho aj vložíte inak, ako by ste ho vložiť mali, fotky budú odfotené v režime redscale, nie je to vlastnosť – skôr chyba, avšak, môže byť použitá v zmysle umeleckej hodnoty.
To bude na dnes všetko, aj tak je tu viac textu, než by som vôbec čakal.
V ďalšej časti si povieme o tom, ako nastavovať clonu a uzávierku na 3 najčastejšie používaných fotoaparátoch – Fed 3 – 5, Zenit E a Praktica MTL 5.